Porady dziewiarskie

Torby z juty – co musisz wiedzieć

Torby jutowe zrobione na drutach lub szydełku to stylowe akcesoria, które odpowiadają wszystkim standardom ekologicznym. One są praktyczne, trwałe, a do tego nie wymagają szczególnej pielęgnacji. O tym, jak stworzyć torebkę z juty i jak o nią dbać opowiem w tym wpisie.

Cechy charakterystyczne

Torby jutowe stały się modne dzięki popularności materiałów ekologicznych. Opis tego materiału w pełni oddaje jego główne cechy. Torebki z juty są trwałe, praktyczne, posiadają szereg zalet.

  • Atrakcyjny wygląd. Dzianina z juty ma oryginalną fakturę, przyjemny równomierny kolor, dobrze prezentuje się zarówno w postaci naturalnej, bielonej lub barwionej.
  • Wytrzymałość. Włókno pochodzenia naturalnego po wysuszeniu i przetworzeniu nabiera właściwości wyróżniających sznurki jutowe. Produkty są odporne na rozciąganie, nie boją się najbardziej intensywnego użytkowania, także w warunkach “polowych”.
  • Przyjazność dla środowiska. Surowce są całkowicie naturalnego pochodzenia i spełniają najbardziej rygorystyczne normy środowiskowe. Nie będą mieli nic do zarzucenia nawet najbardziej eco-friendly użytkownicy.
  • Różnorodność projektów. Eko-torby jutowe są dostępne w różnych postaciach: okrąglaczki, siatki-paryżanki, shopperki, plecaki, a nawet walizki.
  • Koszt. Samodzielne wykonanie takiej torebki nie będzie kosztowało fortuny. Sznurki są bardzo wydajne, a ich koszt (uwzględniając 100% naturalny skład) jest przystępny w poróznaniu do innych włókien.

Warto również pamiętać, że włókna naturalne, szczególnie juta, ma specyficzny zapach. Dlatego ważnym jest wybór dobrej renomowanej marki. Kolor torebki nie koniecznie musi być beżowy – oprócz naturalnego odcienia na rynku są przedstawione przeróżne kolory.

Jak zrobić taką torebkę samodzielnie?

Wzorów na torebki jest dużo, możesz również sprawdzić te, które dedykowane są do sznurków bawełnianych lub T-shirt yarn. Znajdziesz je za darmo w YouTubie lub odpłatnie w różnych książkach ze wzorami lub kupisz na Etsy w postaci pliku pdf.

Pielęgnacja

Juta jest dość łatwym materiałem pod kątem pielęgnacji, ale są pewne zasady. Staraj się unikać kontaktu takiej torebki z ostrymi lub metalowymi przedmiotami – zapięcie na kurtce lub bransoletka z ostrymi kamieniami może z czasem przetrzeć włókno i zepsuć robótkę. Wyroby z juty nie wymagają prania, wystarczy czyszczenie na sucho. W przypadku prania, pamiętaj, że włókna naturalne bardzo mocno wchłaniają wodę – zdziwisz się, jak ciężka może być mała kopertówka po namoczeniu.

Sznurek jutowy bardzo mocno się sypie podczas przerabiania i w pierwszym okresie użytkowania, ale z czasem to mija i zostaje tylko satysfakcja od użytkowania. Dla ułatwienia, podczas dziergania możesz przykryć kolana kocem/szmatką/fartuszkiem – wtedy na odzieży nie zostanie dużo pyłu jutowego. Do tego też możesz używać rolki do czyszczenia ubrań.

Zachęcam serdecznie do przetestowania sznurków jutowych, w ofercie sklepu Włóczkomaniaczki znajdziecie 2 opcje:

Lankava Juutti (kupisz tutaj)

100% juta, 700 g/315 m (3 mm)

FibraNatura Java (kupisz tutaj)

100% włókno konopii, 50 g/100 m (1.5 mm)

Pamiętajcie aby oznaczać nas na waszych zdjęciach wyrobów @wloczkomaniaczka.pl

(1) Komentarz

  1. Świetny materiał!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *